Mida majaomanikud meie käest lume tulles kõige sagedamini küsivad?

29.01.2021

Igal aastal toob talv meile kaks populaarset küsimust. Esiteks: „Kas te soovitaksite mulle lumesahka või lumepuhurit, kui mul on vaja puhastada nii-ja-nii palju meetreid? Ja teine: „Kas te soovitaksite mulle lumepuhurit või ATV sahka, kui mul on vaja puhastada nii-ja-nii palju meetreid?“ Ühtegi rusikareeglit, et alates X või Y ruutmeetrist on mõistlik hankida näiteks lumepuhur või ATVle sahk ette, paraku siiski olemas ei ole.

See, kas talvel lund koristada lumepuhuri või labidaga, sõltub lisaks puhastatava pinna suurusele ka sellest, kui palju sul aega selleks tegevuseks on, milline on sinu tervis ja füüsiline vorm, kuidas saad puhurit hoiustada jne. Kuna odavamate akuga lumepuhurite hinnad jäävad alla 300 euro ning korralik lai ja vastupidav lumelabidas maksab peaaegu 100 eurot ning lisaks suurele vajad ka väiksemat, siis pole hinnakäärid enam väga suured.

Kas sa oled järgmiseks lumise hommiku stsenaariumiks valmis?

  1. Teed välisukse lahti ja puhastad labidaga tee panipaiga ukseni.
  2. Võtad lumepuhuri panipaigast välja.
  3. Otsid bensiinikanistri või elektrilise puhuri korral kontrollid aku laetust.
  4. Ajad kõik autod sissesõidutee pealt eest ära. Käsutad koera oma kuuti.
  5. Paned puhurile hääled sisse ja hakkad tööle.
  6. Lõpetad töö. Klopid puhtaks naabrinaise mantli, mis pihta sai, kui puhuriga liiga hoogsalt kurvi võtsid.
  7. Puhastad puhuri korralikult ära ja lükkad panipaika.
  8. Ajad autod oma kohtadele tagasi. Lubad koeral kuudist välja tulla. Viid naabrinaisele lepituseks šokolaadi.
  9. Paned labida oma kohale tagasi.

Nüüd võrdle seda protsessi lumelabidaga töötamisel – võtab labida välja, teed töö ära, koputad labida puhtaks ja paned ära. Hingeldad veidi ja paned särgi kuivama. Nali naljaks, aga kumb variant sulle rohkem meeldib ja sinu elustiiliga paremini sobib?

lumepuhur.png

 

Lumelabidad ja -sahad

Lumelabida valimisel suurt kunsti ei ole. Ergonoomika nõuab, et vars oleks õige pikkuse ja kujuga. Kui lumi on kuiv ja kerge, on parem töötada laia lumelabida ehk sahaga. Sulalume puhul läheb sul vaja kitsamat labidat, sest siis ei pruugi sahast enam jõud üle käia. Suur lumesahk võib mahutada koguni kolm korda rohkem lund kui väiksem labidas, seega vanemale ja füüsiliselt nõrgemale inimesele sahka valides ei maksa võtta üle 60-70 cm laiust tööriista.

Lumesahal või labidal võiks samuti olla korralikult tugevdatud serv, mille paksus on vähemalt 1,5 mm. Kui vajad erakordselt tugevat töölooma, siis võid valida ka 4 mm tugevdatud servaga saha. Kui tahad, et lumesahk kergemalt libiseks, siis vali selline, mille tugevdus pole nugaterav, vaid kergelt ümar - see jätab maha õhukese lumekorra ja sahka on kergem lükata.

 

VANARAHVATARKUS NR 1.

Määri lumesaha serv mõlemalt poolt küünla, muu rasvaga või suusamäärdega üle. Nii ei hakka lumi nii kergestilabida serva külge kinni ja labidas libiseb paremini.

 

lumelabidad.png

Jäätunud kohtade lahti lõhkumiseks vali pigem jääraud ja ära lõhu labidat.

Kui sul on täispuidust terrass või trepp, siis ole ettevaatlik ja kasuta ilma metallservata labidat. Nukraid mehi, kes labidaga on oma terrassilauad koledasti ära kraapinud, on kevaditi meie tööriistalaenutuses lihvmasina järjekorras küll nähtud. Ja ole ettevaatlik ka lumesulatusvahendiga – mõned neist kipuvad puidule plekke jätma.

 

Lumepuhurid ja ATV-sahad

Lumepuhuri valimine on pisut nagu auto valimine. Mõne jaoks on oluline kubatuur, mõni vaatab hinda, mõni brändi, mõni lisavarustust või mingeid spetsiifilisi tehnilisi näitajaid. Lumepuhurit ostes soovitame tulla meile kauplusesse kohale, müüjatega konsulteerida ja proovida, kuidas puhur kätte istub ja kui kerge või raske mudel sulle sobib. Korralik lumepuhur teenib sind vähemalt kümmekond aastat, seega vali hoolikalt. Lumepuhurile soovitame ka lumeketid võtta, üldjuhul läheb sul neid vaja.

ATV-sahad on tõepoolest asendamatud, kui sul on pikad sissesõiduteed või kui tahad ka sügavama lume lükkamisega hakkama saada ning ATV juba olemas. Kuna ka siin on mitmeid nüansse, mida võiksid teada, siis nii ATV-sahka kui ka puisturi valimiseks tule Tööriistamarketisse kohale ja aruta oma võimalused ja vajadused müüjaga läbi.

 

VANARAHVATARKUS NR 2.

Laisk, aga nutikas mees katab harva kasutatava trepi (maal sauna- või keldritrepp) koormakattega, mille libedal pinnal vajub lumi ka ise pisut allapoole. Koormakatet võid ka nurgast allapoole sikutada ja see võib säästa sind suuremast labidaga vehkimisest. Muidugi võiksid kaaskondseid sellisest trepikattest teavitada, sest lume alla mattunud libe kile võib kergesti õnnetuse põhjustada.